Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
Élvonalbeli kutatás Ökológiai szemlélet Fenntartható jövő

Támogasd a munkánkat! hu en

Keresés


Szabadszavas keresés

Kategória

Téma

(Kijelölés törlése)
Keresés

Kosár tartalma

0 tétel van

Fizetendő:

Szállítási díj nélkül
Az összeg az ÁFA-t tartalmazza

Kosár Megrendelem  

Szója fajta-, talaj-, és magkezelési vizsgálatok

Az ökológiai szója vetésterülete az elmúlt években meghaladta az 1000 hektárt, de mint maghüvelyes, a vetésforgóban ennél sokkal fajsúlyosabb növény is lehetne. Ugyanakkor tudjuk, hogy a kapásnövények közül a szója termesztése az egyik legkockázatosabb a biogazdálkodásban, részben az aszályos évjáratok terméskorlátozó hatása, részben pedig a fokozott gyomosodás veszélye miatt. Éppen ezért tartottuk fontosnak, hogy kidolgozott fajta- és termesztéstechnológiai ajánlások álljanak a termelők rendelkezésére, ami alapján kisebb kockázattal tudják a szóját a vetésforgóba beilleszteni.

Fenntarthatóan és GMO-mentesen

  • Ökológiai gazdálkodásba illeszkedő termesztés-technológiai fejlesztéseinkkel segítjük a termelőket a gazdaságosabb és környezetkímélőbb szójatermesztésben.
  • Fajtatesztjeinkkel azon dolgozunk, hogy meghatározzuk a hazai ökogazdálkodásban legjobban termeszthető genotípusokat, így kiváltsuk a más kontinensekről importált szóját.
  • Magas fehérje-tartalmának köszönhetően a szója funkcionális élelmiszer - emellett kiemelkedő szerepe van az állati takarmányozásban is. Ökológiai körülmények között termelve, génmódosítástól és szermaradványoktól mentes, kiváló minőségű alapanyag.


Fajtatesztek

Eredményeink

  • 2013 óta mintegy 20 szójafajtát teszteltünk ökológiai gazdálkodásban, és kísérletünket folyamatosan új fajtákkal bővítjük. ezáltal lehetőség nyílik a meglévő agrotechnikai és agro-ökológiai viszonyokhoz legjobban illeszkedő fajták kiválasztására.
  • A 2015. évi eredmények rávilágítottak arra, hogy a fajták reakciója a vízellátásra a korábbi évtizedek fajta-szortimentjéhez képest igen jó, az öntözéses technológiába illesztés magasabb szintre emelné a jelenlegi 2 t/ha körüli országos átlagterméseket.
  • Sikeresen alkalmazunk mag- és talajoltást a gümőképződés és a termésmennyiség fokozására. A magkezeléshez a rhizobium japonicum törzsek mellett más szinergista baktériumfajokkal kombinált készítményeket is használunk, ami összekapcsolható talajkezeléssel is, biztonságosabbá téve a gümőképződést.
  • A szója forgatás nélküli talajművelési rendszerbe történő beillesztését is vizsgáljuk. Tapasztaltunk szerint a vetőágy egyenletességére érzékeny, viszont a mélylazítás kedvező hatású, nemcsak a talaj vízháztartására, hanem az aszat visszaszorítására is.
  • A DiverIMPACTS projekt elnyerésével 2017-től nemzetközi kutatásban is folytatjuk a szója fajtateszteket, együttműködésben a Szent István Egyetem soroksári kísérleti telepével.
  • "Ökológiai szójatermesztés európában" címen megjelent szakmai kiadványunkba a szója termesztés-technológiáján és a fajtatesztek eredményein túl a kereskedelmi gyakorlat fontosabb tudnivalóit is igyekeztünk beépíteni.

 


Kontakt személy

Borbélyné Dr. Hunyadi Éva

vezető kutató

Okleveles agrármérnök, Ph.D


eva.hunyadi@old.biokutatas.hu+36 20 374 7472


Kapcsolódó nemzetközi projekt

Kapcsolódó tartalmak és további cikkek ebben a kategóriában

2018. december 5.

Hír
Szója Fórum 2018 – Esemény beszámoló

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület december 3-án, Budapesten, a Vajdahunyad Várában tartotta az idei „Szója Fórum” című rendezvényét. A közel 100 fős rendezvényen termelők, nemesítők, kutatók, gépgyártó és input-anyag fejlesztő és forgalmazó cégek, valamint feldolgozók és termény-kereskedők vettek részt. Előadást tartott Zászlós Tibor, a NAK mezőgazdaságért felelős országos alelnöke, Gyuricza Csaba a NAIK főigazgatója, Nagy István agrárminiszter, Nagy Nikoletta Edit doktorandusz, Fülöp Péter az UBM Feed Kft-től és Tikász Ildikó Edit, az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) munkatársa.

Részletek
2019. április 12.

Hír
Szakmai műhelymunka Martonvásáron az ökológiai szójatermesztés jegyében

Az ÖMKi a szántóföldi diverzifikáció és az ehhez kapcsolódó új termékpályák témájában, a bioszója termesztésre fókuszálva tartott 2019. március 27-én szakmai műhelymunkát az MTA martonvásári Kutatóintézetében.

Részletek
2019. augusztus 8.

Lezárt on-farm kutatások
Vetésforgó bővítése szójával

Részletek

Kapcsolódó és további elemek a Shopban

Kiadvány
Ökológiai szójatermesztés Európában

A legősibb kultúrnövények közé sorolható szója [Glyci- ne max (L.) Merril] a pillangósvirágúak családjához tartozik. Nagy (40 %) és kedvező aminosav-összetételű fehérjetartalmának köszönhetően jelentősége az utóbbi évtizedekben mind az emberi táplálkozás, mind az állati takarmányozás terén folyamatosan nőtt. 

Részletek

Kiadvány
Szója fajta- és termesztés- technológiai tesztek ökológiai gazdaságokban - 2016

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

A világ szójatermelése 2016-ra meghaladta a 320 millió tonnát, amelynek csak mintegy 20%-a tekinthető génmódosítás-mentesnek, tanúsítással pedig ennek a mennyiségnek csak alig egyötöde rendelkezik. Ezen belül is egy kisebb részarányt képvisel az ökológiai tanúsítású szója. 

Részletek

Kiadvány
Szója fajta- és termesztés-technológiai tesztek ökológiai gazdaságokban - 2017

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

A világ szójatermesztése 2017-ben már meghaladta a 330 millió tonnát, ami az előző évekhez hasonlóan mintegy 10-12 %-os éves növekedést jelent. A szója iránti világpiaci kereslet gyorsabban nő, mint a kukorica, búza vagy a rizs esetében, aminek legfőbb oka a hús (állati fehérje) és ezáltal a szója alapú takarmányok iránti kereslet növekedése a sertés, baromfi, tenyésztett hal és tejelő tehén ágazatokban.

Részletek

Kapcsolódó dokumentumok

On-farm kutatás 2013 - <br>A második év eredményei

On-farm kutatás 2013 -
A második év eredményei

Részletek
Búza on-farm kutatási<br> összefoglaló 2016

Búza on-farm kutatási
összefoglaló 2016

Részletek
 Szója fajta és termesztés <br>technológiai tesztek <br>ökológiai gazdaságokban 2015

Szója fajta és termesztés
technológiai tesztek
ökológiai gazdaságokban 2015

Részletek

Támogatók

  
Az oldalt fejlesztette:

Biztos vagy benne?


Mégsem Igen