Az ökológiai szója vetésterülete az elmúlt években meghaladta az 1000 hektárt, de mint maghüvelyes, a vetésforgóban ennél sokkal fajsúlyosabb növény is lehetne. Ugyanakkor tudjuk, hogy a kapásnövények közül a szója termesztése az egyik legkockázatosabb a biogazdálkodásban, részben az aszályos évjáratok terméskorlátozó hatása, részben pedig a fokozott gyomosodás veszélye miatt. Éppen ezért tartottuk fontosnak, hogy kidolgozott fajta- és termesztéstechnológiai ajánlások álljanak a termelők rendelkezésére, ami alapján kisebb kockázattal tudják a szóját a vetésforgóba beilleszteni.
Fenntarthatóan és GMO-mentesen
- Ökológiai gazdálkodásba illeszkedő termesztés-technológiai fejlesztéseinkkel segítjük a termelőket a gazdaságosabb és környezetkímélőbb szójatermesztésben.
- Fajtatesztjeinkkel azon dolgozunk, hogy meghatározzuk a hazai ökogazdálkodásban legjobban termeszthető genotípusokat, így kiváltsuk a más kontinensekről importált szóját.
- Magas fehérje-tartalmának köszönhetően a szója funkcionális élelmiszer - emellett kiemelkedő szerepe van az állati takarmányozásban is. Ökológiai körülmények között termelve, génmódosítástól és szermaradványoktól mentes, kiváló minőségű alapanyag.
Fajtatesztek
Eredményeink
- 2013 óta mintegy 20 szójafajtát teszteltünk ökológiai gazdálkodásban, és kísérletünket folyamatosan új fajtákkal bővítjük. ezáltal lehetőség nyílik a meglévő agrotechnikai és agro-ökológiai viszonyokhoz legjobban illeszkedő fajták kiválasztására.
- A 2015. évi eredmények rávilágítottak arra, hogy a fajták reakciója a vízellátásra a korábbi évtizedek fajta-szortimentjéhez képest igen jó, az öntözéses technológiába illesztés magasabb szintre emelné a jelenlegi 2 t/ha körüli országos átlagterméseket.
- Sikeresen alkalmazunk mag- és talajoltást a gümőképződés és a termésmennyiség fokozására. A magkezeléshez a rhizobium japonicum törzsek mellett más szinergista baktériumfajokkal kombinált készítményeket is használunk, ami összekapcsolható talajkezeléssel is, biztonságosabbá téve a gümőképződést.
- A szója forgatás nélküli talajművelési rendszerbe történő beillesztését is vizsgáljuk. Tapasztaltunk szerint a vetőágy egyenletességére érzékeny, viszont a mélylazítás kedvező hatású, nemcsak a talaj vízháztartására, hanem az aszat visszaszorítására is.
- A DiverIMPACTS projekt elnyerésével 2017-től nemzetközi kutatásban is folytatjuk a szója fajtateszteket, együttműködésben a Szent István Egyetem soroksári kísérleti telepével.
- "Ökológiai szójatermesztés európában" címen megjelent szakmai kiadványunkba a szója termesztés-technológiáján és a fajtatesztek eredményein túl a kereskedelmi gyakorlat fontosabb tudnivalóit is igyekeztünk beépíteni.