Rovarok a kertben
2022. évi 7. növényvédelmi felhívás ökológiai kertészkedőknek
Kedves Kertbarátnők, tisztelt Kertbarátok!
Kertjeinkben a tavasz megérkezésével láthatóvá váltak a rovarok! A mai hírlevelünket a beporzókkal kezdjük, ezek a fajok legalább akkora figyelmet igényelnek, mint a levéltetvek, a poloskaszagú szilvadarázs és a körtelevélbolha. Talán ez utóbbiak kártételével találkozhatunk most néhány kertben.
A természetes beporzó rovarok (köztük a méhek, darazsak, legyek, hangyák, bogarak) pótolhatatlan szolgáltatást nyújtanak a kertészkedő, növénytermesztő emberiségnek és a természetnek is. A mérsékeltövi virágos növények közel 80%-a, a legfontosabb termesztett növények túlnyomó része rovarbeporzású. A háziméhek megporzásban betöltött szerepe elvitathatatlan, de ennek ellenére a megporzásban nagyobb szerepe van a természetes megporzóknak. Sajnos mind a természetes megporzók, mind a háziméhek egyedszáma csökken, a környezeti terhelés növekedése, és a természetes élőhelyek csökkenése miatt. Tegyünk aktívan az élőhelyek kialakítása, fenntartása érdekében!
A magányosan élő vadméhek a természetben az úgynevezett bölcsőkamráikat korhadó fába, talajba, partfalakba, üreges nádszálakba helyezik el. A sárral lezárt bölcsőkamrában a fejlődő lárvák a felhalmozott tápanyagokat, nektárt és virágport fogyasztják. Az ablakpárkányra állított filléres rovarhotel fotója április 11-én készült. A szobák felébe már bepetéztek a rovarok, nyárra teljes lesz a szállodai foglalás. A szobabérlő beporzók már hetekkel korábban felébredtek a téli álmukból és táplálkozás céljából, még a párzásuk előtt felkeresték a virágokat. Tehát a kifejezetten hűvös és borús napokon is dolgoztak, akkor amikor a háziméhek még inkább csak a kaptárakban pihentek. Hasznos tudnivalókat olvashatnak, ötleteket kaphatnak a rovarhotel, más néven darázsgarázs elkészítéséről az MME honlapján.
A japánbirs virágát bújó poszméh fényképe április 14-én készült (ekkor is hűvös és borult volt a reggel). Minden virágos nektárt és pollent biztosító növény, így a kerti virágok, közparkokba kiültetett virágok, cserjék, bokrok is sokat segíthetnek a természetes megporzóknak. Válasszanak „méhcsalogató növényeket” a virágos ágyásokba, útszegélyekre. A természetes megporzókról olvassák el kiadványunkat, az élőhelyteremtéssel kapcsolatban nézzék meg Youtube csatornánkon elérhető videókat.
Az előző felhívásban látható pirosan torzuló almalevelet kinyitottam és lefényképeztem a belsejében megbújó közönséges levélpirosító alma-levéltetű ősanya lárvát. A kártevő tojás alakban telel át a kéregrepedésekben, a kikelő ősanya lárva innen vándorol át a fiatal levelekre, és a szívogatás következtében pöndörödnek be a levelek.
A besodródott levelek védelmében élő levéltetveket már nem lehet növényvédőszerrel elérni. Ezért is olyan fontos a lemosópermetezés olajos készítménnyel, és még virágzás előtt, pirosbimbós állapotban azadirachtin hatóanyaggal megkezdeni a védekezést az első levéltetű kolóniák kialakulásakor. Az azadirachtin a neemfa terméséből kivont hatóanyag, amely meggátolja a szívogató életmódot folytató rovarok táplálkozását, lassítja szaporodásukat. Mivel az almát károsító levéltetű fajok, így a szürke-almalevéltetű és a zöld almalevéltetű fajok is megjelennek már virágzás előtt, az azadirachtin használata már ilyenkor indokolt.
Budapest, 2022. április 15.
Jó kertészkedést kívánunk!
Zsigó György és az ÖMKi csapata