Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
Élvonalbeli kutatás Ökológiai szemlélet Fenntartható jövő

Támogasd a munkánkat! hu en

Keresés


Szabadszavas keresés

Kategória

Téma

(Kijelölés törlése)
Keresés

Kosár tartalma

0 tétel van

Fizetendő:

Szállítási díj nélkül
Az összeg az ÁFA-t tartalmazza

Kosár Megrendelem  

Növényi génmegőrzés - Farmer's Pride - Zárókonferencia

Június 28 és július 1 között, több mint 150 fő részvételével, a virtuális térben került megrendezésre a Farmer’s Pride H2020 projekt záró konferenciája.

Az első napon olyan kezdeményezések mutatkoztak be, amelyek az in situ génmegőrzés társadalmi értékének a megértésére irányulnak (például a tájfajták/gazdálkodói fajták forgalmazásával vagy a vad rokon fajok kedvező tulajdonságainak növénynemesítésben történő felhasználásával kapcsolatban), valamint ezeknek az értékeknek a népszerűsítésére törekszenek, mind jogalkotási szinten, mind az érintett potenciális szereplők körében. 

A konferencia második napján olyan kezdeményezésekkel, például közösségi génbankokkal ismerkedhettek meg a résztvevők, amelyek támogatják és megkönnyítik a növényi szaporítóanyagok in situ használatát - például a populációk in situ jellemzését, a tulajdonságokkal kapcsolatos információkhoz való hozzáférés biztosítását és a mintákhoz való hozzájutás módját, valamint a vetőmag-rendszerek szereplői közötti együttműködést. Magyarországról a Magház (www.maghaz.hu) közösségi génbank került bemutatásra. 

A harmadik nap az in situ megőrzés gyakorlati megvalósítására összpontosított, az előadók jól működő példákat mutattak be az optimális populáció méretét, a populációk kezelését és az in situ és ex situ génmegőrzés összehangolását tekintve. 

A konferencia utolsó szekciója keretében került megvitatásra a növényi genetikai erőforrások in situ megőrzését és fenntartható felhasználását szolgáló európai hálózat létrehozása. Szó volt a hálózat irányításának és működésének szempontjairól, az érdekelt felek számára nyújtott előnyökről és a hálózat kereteiről, valamint annak hosszútávú működéséről, fenntartásáról. A program végén döntéshozók és szakértők osztották meg a hálózattal kapcsolatos véleményüket egy kerekasztal beszélgetés során. 

A konferenciát az érdekelt felek visszajelzése és a hálózat elindításához szükséges következő lépések megvitatása zárta.

A projekt részleteiről itt olvashattok bővebben.

 

Kapcsolódó tartalmak és további cikkek ebben a kategóriában

2021. április 22.

Hír
Virágos talajtakarókkal a biológiai sokszínűségért: a változatosság nem csak gyönyörködtet

Áprilisban két jeles nap hívja fel a figyelmet az élővilág védelmére, a sokszínűség megóvására.

Részletek
2024. január 11.

Hír
Röviden a biológiai sokféleségről

Az ember, a Homo sapiens Földünk minden, kicsit is élhető, vagy élhetővé tehető területén jelen van. Az egyenlítőtől a sarkkörökön túli területekig, a tengerszinttől a magashegységekig, ahol csak megtelepszünk használjuk és emiatt átalakítjuk, romboljuk a környezetünket. Ennek köszönhetően a Földön az élet sokfélesége, a „biodiverzitás” a nagy kihalási eseményekhez hasonló ütemben csökken.

Részletek
2019. szeptember 5.

Hír
Mezőgazdasági sokféleség. Neked fontos?

Részletek

Kapcsolódó és további elemek a Shopban

Kiadvány
Részvételi nemesítés a XXI. században

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Részletek

Kiadvány
Ökológiai zöldségpalánta-előállítás

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

Részletek

Kiadvány
Középkorai burgonyafajták on-farm vizsgálata

Az alábbi kiadványt nem lehet nyomtatott formában megrendelni. Az online verzió ingyenesen letölthető a jobboldali, információs sávban lévő linkre kattintva.

A burgonya alapélelmiszernek számít hazánkban. Magyarország éghajlata lehetővé teszi a burgonya termesztését, az utóbbi évtizedekben tapasztalt hanyatló tendencia mellett is 16.412 hektáron termesztették ezt a növényt 2016- ban, 24,9 t/ha átlagtermés mellett. Ennek a területnek alig 0,43%-án (70,5 hektáron) terem bioburgonya.

Részletek

Támogatók

  
Az oldalt fejlesztette:

Biztos vagy benne?


Mégsem Igen